İnsan Kaynakları

Daha çevik bir organizasyon...

Kurumsal stratejilerimiz doğrultusunda, 2015 yılında Turkcell, Turkcell Superonline ve Global Tower şirketlerimizde organizasyonel değişimleri hayata geçirdik. Bu değişimlerle, şirket kaynaklarının daha etkin yönetilmesini, hem pazardaki hem de sektördeki gelişmelere yön veren, stratejik hedeflerimize uygun süreç ve yapıların ortaya çıkmasını sağladık. Yeni yapılanma sonucunda tüm şirketlerin entegre çalıştığı, müşteri deneyiminin uçtan uca yönetildiği, satış kanallarının daha etkin işleve kavuştuğu ve müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verildiği esnek bir Turkcell organizasyonu yarattık. Yeni Turkcell Grup organizasyonu ile daha yalın ve çevik bir yapıya kavuştuk.

En değerli varlığımız: Çalışanlarımız.

Turkcell Grubu‘nun 3 yıllık hedef ve stratejilerini destekleyecek stratejik İK inisiyatiflerini belirledik. Çalışma iklimimizi de bu inisiyatifler ışığında, çalışanlarda başarı hissini yaşanır kılan sistem ve standartlar üzerine kuruyoruz.

Bu düşünceden yola çıkarak çalışanlarımızı her fırsatta takdir ediyor ve farklı ödül uygulamaları ile teşekkürlerimizi sunuyoruz. Fark yaratan projeleri ortaya çıkardığımız “İşte Buna Ödül Verilir” ödülleri, Turkcell İnovasyon Platformu’nda üretilen yenilikçi fikirlere verilen TİP ödülleri, Turkcell Genel Müdürü'nün ve Genel Müdür Yardımcılarının fark yaratan çalışanları takdir ettiği CEO ve CXO ödülleri, Ar-Ge mühendislerimize verdiğimiz patent ödülleri ve Turkcell Grup’ta 5 ve katları kıdem yıllarına ulaşan çalışanlara verilen kıdem ödülleri ile 1.250 Turkcell Grup Çalışanımızı 4,6 milyon TL tutarında ödül ile takdir ettik.

Turkcell Grup çalışanlarımızın kariyer gelişimlerini önemsiyor ve destekliyoruz. “Yetenek ve Yedekleme” süreçlerimizi buna göre planlıyoruz. İhtiyaç duyulan yönetici pozisyonlarımızı yetenekli çalışanlarımız içerisinden karşılamayı tercih ediyoruz. Yönetici Pozisyonlarımızın %82’sini şirket için yeteneklerimiz ile doldurduk.

İK’ya yeni bir bakış: İK Analitiği.

Veriye dayalı karar veren bir organizasyon yaratmak ve kurumsal projelerimizin tasarımına öngörü sağlamak için İK Analitiği en önemli odak alanlarımızdan birisi oldu. Doğru veriye zamanında ulaşmamızı sağlayan sistemleri hayata geçirerek, tüm insan kaynakları verilerimizi özgün bir platformda topladık. Öngörüsel ve betimsel istatiksel analizler yoluyla yaptığımız metin madenciliği ve segmentasyon, çalışan kariyer yolculuğunu, kurumsal hedeflerimiz üzerinde etkili olan kurum kültürü, liderlik modeli çalışmalarını daha iyi yönetmemizi sağladı. İK Analitiği konusunda yaptığımız çalışmalar Turkcell İK’da veriye dayalı çalışma kültürünün yaratılmasına hizmet ettiği gibi; İK Analitiği alanında Londra, Amsterdam ve Barselona’da konferanslarda Dünya literatürüne örnek çalışma olarak girerek, bizi yeni süreç ve sistemleri ‘uygulayan’ değil’ ‘yeni bir bakış açısı ile üreten’ bir İK konumuna taşıyor.

TURKCELL İLETİŞİM ÇALIŞAN BİLGİLERİ

Turkcell İletişim çalışan sayısı 31 Aralık 2015 tarihi itibarıyla 3.851 olup Turkcell Grup çalışan sayısı 16.649’a ulaşmıştır.

Her şey çalışanlarımız için: Yeni Genel Merkezimiz Küçükyalı Plaza.

2015’te farklı lokasyonlarda bulunan 2.500 çalışanımızı aynı çatı altında, Turkcell Küçükyalı Plaza’da birleştirdik. Küçükyalı’daki 36 bin m2 lik ofis binamıza taşınarak verimlilik ve sinerji yaratmak yönünde önemli bir adım attık. Akıllı yeni binamızda çalışanlarımız için kişi başı brüt 14 m2 alan sağlanmaktadır. Adalar manzaralı yeni ofisimiz ile 273 kişilik konferans salonu, 336 m2 spor salonu, 71 toplantı odası, 3 restoran, 2 cafe shop, süpermarket, kuru temizleme, bay/bayan kuaför, mescit, acil müdahalelere imkan sağlayacak donanımda revir, diyetisyen hizmeti, profesyonel green box stüdyo, müzik odası, hobi alanı gibi birçok imkanı barındıran modern ve sosyal bir çalışma ortamına kavuştuk.

TURKCELL GÖNÜLLÜLERİ

Turkcell Gönüllüleri 50 bin çocuğun hayatına dokunduğu 10 yılı geride bıraktı.

Çeşitli projelerle Türkiye’de 50 binden fazla çocuğa ulaşan Turkcell Grup çalışanlarının gönüllülük esasında bir araya gelerek oluşturduğu “Turkcell Gönüllüleri”, 10 yılı geride bıraktı. Gönüllüler, şimdiye dek toplam 21 binin üzerinde Turkcell çalışanının düzenli bağışları ve aktif çalışmalarıyla desteklediği “Mobil Anaokulu”, “Oyuncak Hastanesi”, “Haydi Çocuklar Sokağa”, “Kuşlar için Suluk Yapıyoruz”, “Bir Tatlı Huzur” gibi çocuk ve sosyal sorumluluk odaklı 30’u aşkın projeye imza attı. Turkcell Gönüllüleri fen laboratuvarları ve merak odaları ile oyun alanlarına kavuşan, ilk tatillerini yapan, susuz köylerine su gelen binlerce çocuğun mutluluğunu paylaşıyor.

1.094 kardeşimiz ile 2015 yılında “Kardeşini Seç” projesine başladık.

2015 yılına 7 ilde seçilen 11 köy okulunda okuyan 1.094 kardeşimiz ile Turkcell Gönüllüleri arasında özel bir bağ oluşturan “Kardeşini Seç” projesi ile başladık. Her bir öğrencinin en sevdiği renkten, büyünce yapmak istediği işe kadar bilgi sahibi olarak hazırladığımız listeler sayesinde hediyelerimizi her biri için özel olarak alabilme şansı bulduk. Hediye paketlerine de onlara özel yazdığımız notları ekledik. Aynı anda kardeşlerimizin mont, bot, kitap, defter gibi temel ihtiyaçlarını tamamladık. Gönüllü ekiplerimizle Samsun, Van, Sinop, Tokat, Diyarbakır, Çanakkale ve Ordu’nun köylerine giderek hediyelerimizi sahiplerine teslim ettik.

Selden ağır hasar gören Sugören Köyü için “Hopa’dan Selamlar” projemizi başlattık.

2015 Eylül’de, selden ağır hasar gören Hopa’nın Sugören Köyü için “Hopa’dan Selamlar” projemizi başlattık. Gönüllülerimizle birlikte Sugören İlköğretim Okulu’nun ana sınıfını onardık. Perdesinden masasına kadar içini yeniledik, gerekli eğitici araç gereci tamamladık. Atıl kalmış bir odayı “Merak Kütüphanesi”ne dönüştürdük. 200 okul öğrencisine yeni mont, bot, yağmur çizmesi, kırtasiye malzemesi ve oyuncakları elden teslim ettik. Çocuklarla birlikte okul duvarlarını graffitiler çizerek rengarenk boyadık. Hayatlarında daha önce hiç tiyatro izlememiş çocuklarımızla birlikte tiyatro izledik.

Yıl boyunca okullardan gelen talepleri değerlendirerek Şanlıurfa Çanakçı İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerin mont ve bot ihtiyaçlarını karşıladık. Sinop’ta Taşmanlı Dizdaroğlu Şehit Erol Keçeci İlkokulu’na, Tokat’ta Karakaya Yunus Emre İlköğretim Okulu’na ve Kahramanmaraş’ta Çatova Ortaokulu’na “Merak Kütüphaneleri” kurduk.