Turkcell Akademi

“Yine ve yeniden” öğrenme vizyonu ile bilgiye ulaşmada fırsat eşitliği yaratıyoruz.

Turkcell’in “İnsana Yatırım” değeri doğrultusunda çalışanlarının ve ekosisteminin gelişimine destek olmak amacıyla 2006 yılında hayata geçirdiği Turkcell Akademi olarak bilgiyi Turkcell teknolojisiyle harmanlayarak geniş kitlelere ulaştırıyoruz. Global gelişmeleri takip ederek hazırladığımız eğitimlerle, Turkcell Grup çalışanlarının gönüllü eğitmenlik yapmalarını destekliyor ve eğitimin iç kaynaklardan verilmesini sağlayarak tasarruf edilmesine katkıda bulunuyoruz.

Eğitim gelişim çözümlerinde en güncel sanal sınıf, web-video, e-öğrenme ve mobil öğrenme teknolojileri sunan Turkcell Akademi, “eğitimde fırsat eşitliğine” odaklanarak 2014 yılında Akademi’sini dijitalleştirerek tüm Türkiye’ye açtı. Bu kapsamda Turkcell Akademi olarak vizyonumuzun en önemli yapı taşlarından biri olan “yine ve yeniden” öğrenme misyonuyla, Türkiye’yi eğitimle kalkındırma yolunda önemli adımlar atmaya devam ediyoruz.

Turkcell Akademi, üniversiteler ile yarattığı değer ile ekosistemini geliştiriyor.

Sunduğumuz gelişim çözümleriyle çalışanlarımızın ve yöneticilerimizin gelişimine odaklanıp performanslarının sürekliliğini sağlarken, iş ortaklarımızı ve teknoloji konusunda gelecek vadeden gençlerimizi de destekliyor ve geliştiriyoruz. Bu hedef doğrultusunda Turkcell Akademi’de, 2015 yılında Turkcell Grup ekosisteminde yer alan 925 bin kişiye ulaşılarak toplam 1,9 milyon saat eğitim verildi; ortalama kişi başı eğitim saati 38 olarak gerçekleşti.

Müşteri temas noktalarında ve satış ekiplerinde işe yeni başlayan çalışanları, Turkcell kalite standartlarında hizmet vermeye hazır olmaları hedefiyle “Video Eğitim”, “İş Başı Koçluk” çözümleri ve sınıf içi vaka uygulamalarını içeren “İşe Başlangıç Programları” ile 2015 yılında da desteklemeye ve geliştirmeye devam ettik.

Turkcell kurumsal müşteri yöneticilerinin iş dünyası dinamiklerine hâkimiyetlerinin artırılması amacıyla Bahçeşehir Üniversitesi’nin katkılarıyla düzenlenen MBA Sertifika Programı, 2015’te devam eden projelerden biriydi. Ayrıca, Turkcell kurumsal müşterilerinin “Gerçek Zamanlı İşletme”lere dönüştürülmesi ve iş yapma şekillerinin dijitalleştirilerek hayatlarının kolaylaştırılması hedefi doğrultusunda, Kurumsal Satış ekiplerimize yönelik “Gerçek Zamanlı İşletme Çözümleri” isimli gelişim programını hayata geçirdik.

2015’te münhasır ve münhasır olmayan kanalların perakende yönetimini yapan ekiplerin uzmanlığını artırmak amacıyla Koç Üniversitesi ile “Perakende Yönetimi Sertifika Programı” hazırladık.

2015’te başlatılan diğer bir gelişim programı ise, birden fazla mağazaya sahip Turkcell İletişim Merkezleri’nde görev yapan koordinatörlerin yönetim becerilerinin ve perakende vizyonlarının geliştirilmesine yönelik Okan Üniversitesi ile birlikte hazırlanan “TİM Koordinatör Gelişim Programı”ydı. 2015’te ayrıca saha çalışanlarımızın uzmanlıklarının artırılmasına yönelik profil bazlı eğitimlerle 18 bin kişiye ulaştık.

Bölgesel akademi eğitmenleri çalışanlarımıza destek veriyor.

Bölgesel akademi eğitmenlerimizle Kurumsal Çözüm Merkezleri, Fiber Çözüm Merkezleri ve TİM’lerdeki çalışanlarımızın bilgi ve becerilerini artırıp lokal ihtiyaçlara özel çözüm üretilmesine katkıda bulunduk.

TİM’lerde müşterilerimize “İyi ki Turkcell’den almışım” ve “Turkcell bana çözüm bulur” dedirtecek müşteri deneyimine odaklanmak üzere yenilenen 60 mağazanın çalışanı için, “TİM Dönüşüm Gelişim Programı” uyguladık. Çalışanların ve mağaza müdürlerinin birlikte dahil olduğu programda perakendecilik, akıllı cihazlar, müşteri süreç ve sistemleri, tek noktadan hizmet ve satış becerileri, eşsiz müşteri deneyimi ile mağaza yönetimi başlığında dijital ve sınıf içi eğitimlerle öğrenmeyi artırıcı simülasyon uygulamalarıyla yer aldık.

Teknoloji gelişim programlarımızla uzmanlıkları artırıyoruz.

Teknoloji Gelişim Programı kapsamında, teknik ekiplerdeki uzmanlıkların artırılmasına yönelik 700 eğitim gerçekleştirildik. Analist Gelişim Programı kapsamında 297 analiste, Proje Yönetimi Gelişim Programı kapsamında 57 proje yöneticisine yönelik gelişim çözümleri sunduk. Üstün Turkcell şebeke kalitesinin devamlılığı için Bölge Çözüm Ortakları ile çalışan 2.200 kişinin gelişimine, sınıf içi ve uzaktan olmak üzere toplamda 110 eğitimle katkıda bulunduk.

Turkcell’i geleceğe taşıyacak liderleri yetiştiriyoruz.

Turkcell Akademi olarak sunduğumuz liderlik ve yetenek gelişimi çözümleriyle, yeni yöneticiden başlayarak CxO seviyesine kadar Turkcell Grubu‘nu geleceğe taşıyacak gelişim yatırımının, şirket için ölçülebilir bir değere dönüşmesini hedefliyoruz. 2015’te, Turkcell Akademi Liderlik ve Yetenek Gelişimi Ekibi’yle Turkcell Grup genelinde yaklaşık 950 yöneticiyi hedefleyen programlarla Turkcell Grup liderlerini geliştirmeye devam ettik.

"Hayata Ait Programlar" canlı yayınıyla tüm Turkcell’i kucaklıyoruz.

Kişisel gelişimi desteklemek amacıyla hazırladığımız “Hayata Ait Programlar” eğitimlerini 2015 yılında da gerçekleştirdik. Beş yılda 28 bin kişiye ulaşan programa bu yıl deneyimsel eğitimler ekledik, Turkcell Grup çalışanlarına yelkenli, karanlıkta diyalog, pilotluk gibi farklı deneyimler yaşatarak farkındalıklarının artmasını hedefledik.

İşbirliklerimizle gençleri gelişim yolculuklarında destekliyoruz.

Turkcell Akademi olarak sektöre nitelikli insan gücü yetiştirmek hedefiyle gerçekleştirdiği üniversite-sanayi işbirlikleri sayesinde gençlerin gelişim yolculuğuna destek oluyoruz. Bu doğrultuda Ekim 2014 - Aralık 2015 döneminde, Turkcell Akademi’nin kurumsal bilgi ve tecrübesiyle hazırlanan dokuz sertifika programı ile 14 üniversitede 2 bin öğrenciye erişerek bilişim sektörüne nitelikli iş gücü kazandırdık.

Turkcell Grup yöneticileriyle 32 üniversiteden 16 bin öğrenciyi 65 etkinlikte bir araya getirdik. Etkinliklerde “4,5 G ile Toplumdaki Dönüşüm”, “Mobil İnovasyon”, kariyer, liderlik, yeni teknolojiler ve girişimcilik gibi konularda Turkcell vizyonunun aktarılmasına öncülük ettik.

2014 ve 2015 Turkcell Dijital Akademi verileridir.

TURKCELL DİJİTAL AKADEMİ

"Turkcell Akademi Kurumsal” eğitim platformu kurumların ve ekosistemlerin gelişimine değer katıyor.

İş dünyasına ve topluma değer katan çözümlerimizden Turkcell Dijital Akademi’yi 2014 yılında “bilgiye erişimde fırsat eşitliği yaratmak” hedefiyle hayata geçirdik. 2015 yılında 3 binden fazla eğitim içeriği, dokuz milyondan fazla eğitim görüntüleme, 600 binden fazla kişiye İngilizce eğitimi ve sınava hazırlık imkânı sunan Dijital Akademi, zengin içeriğiyle kısa zamanda bireyler ve kurumlar için önemli bir kaynak haline geldi.

Dünyada hızla yayılan online eğitimi önce Türkiye’nin dört bir yanına yaymak üzere faaliyet alanımızı geliştirerek 2015 yılında hayata geçirdiğimiz “Turkcell Akademi Kurumsal” ile tüm Türkiye’yi kucakladık. Turkcell Akademi Kurumsal üzerinden şirket çalışanlarının gelişim yolculuğunun daha verimli hale getirilmesine olanak sağlayan online eğitimlerle, kurumsal müşterilerimize uçtan uca hizmet sunmayı hedefliyoruz.

Türkiye ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren ve farklı dinamiklere sahip şirketlerin çalışanlarını yeni nesil öğrenme methodlarıyla ve eğitim danışmanlığı hizmetleriyle geliştiren Turkcell Akademi, kurumların ekosistemlerinin daha verimli bir şekilde gelişimine katkıda bulunuyor. Çalışanlar, her an her yerden eğitim alabiliyor, sınav sistemiyle değerlendirilebiliyor, en güncel ve doğru bilgiye Turkcell Akademi eğitim altyapısı üzerinden ulaşabiliyor.

Turkcell Akademi sertifika programları ile mesleki gelişimleri destekliyoruz!

Eğitimde fırsat eşitliğine olan inancı doğrultusunda Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile stratejik işbirliğine imza atarak dünyadaki ilk online Girişimcilik MBA Programı’nı (Innovator’s MBA Program) EdX ve Turkcell Akademi Platformu üzerinden ücretsiz olarak sunduk. Türkçe ve İngilizce olarak hazırlanan ve 120 bin kişinin takip ettiği programla, “Girişimciliğin Temelleri” ve “Kullanıcıdan Doğan Girişim” konularında MIT’nin bir sömestrine denk gelen eğitimlere erişim sağladık.

Turkcell Akademi olarak,Türkiye’deki Girişimcilik ekosistemini desteklemek amacıyla Turkcell – MIT Innovator’s MBA programını birincilikle tamamlamış Türk girişimcimizin MIT’de dünya çapında düzenlenen ve sınırlı sayıda girişimcinin girmeye hak kazandığı MIT Entrepreneur Bootcamp‘e katılmasına öncülük ettik.

Üniversitelerle yapılan işbirlikleri kapsamında Bilgi Üniversitesi ile “Satış ve Perakende Gelişim Programı”, “SPL Lisans Düzey 1 Sınava Hazırlık Programı”nı ve Ege Üniversitesi ile “Çağrı Merkezi Sertifika Programı”nı 2015’te hayata geçirerek sektöre donanımlı iş gücü kazandırılmasında önemli rol oynadık. Gençler tarafından en çok aranan programların başında gelen “Turkcell Akademi Pazarlama Sertifika Programı”nda yer alan dijital eğitimler aracılığıyla da kendini pazarlama alanında geliştirmek isteyenlere uzman kişilerle bir araya gelme fırsatı sunduk.

2015’te Turkcell Dijital Akademi platformu üzerinden sunulan gelişim kategorileri İngilizce, Sınavlara Hazırlık, Sertifika Programları, Kişisel Gelişim, Girişimcilik, İnovasyon, Teknoloji, Engelsiz Eğitim ve Khan Akademi Türkçe kategorilerinden oluştu.

Engellilerin istihdamına, eğitimine ve günlük hayatta engelleri ortadan kaldırmalarına yönelik çalışmalar ve “Engelsiz Eğitim” ile bu konuda toplumsal farkındalığın artırılmasına destek olduk. Turkcell Dijital Akademi bünyesinde sunulan temel eğitimler sayesinde hem engellilere hem de ailelerinin gelişimine destek olduk.

Turkcell Akademi “Dünyanın En İyi Kurumsal Üniversitesi” ödülünü aldı.

Kurulduğu günden bu yana otuzun üzerinde uluslararası prestijli ödül kazanan Turkcell Akademi, 2015’te ABD’li Association for Talent Development (ATD) tarafından “En İyi Kurumsal Üniversite” seçilerek “The BEST” ödülünün sahibi oldu. ATD jürisinin yaptığı değerlendirmelerde Turkcell Akademi’nin Turkcell ekosistemine, sektöre ve topluma kattığı değer ön plana çıktı.

Turkcell Akademi’ye diğer bir ödül de 21 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan Brandon Hall’dan geldi. Müşteri memnuniyetini ve fayda odaklı çözüm satışlarını artırmak amacıyla tasarlanan “Ezber Bozan Müşteri Deneyimi” uygulaması, “Best Program for Sales Training and Performance (Satış Eğitimleri ve Performansı Konusunda En İyi Program)” dalında gümüş ödüle layık görüldü.

2015’te ayrıca European Business Awards, Turkcell’i ilk kez Turkcell Dijital Akademi ile müşterilerine sunduğu değer kapsamında değerlendirerek “Customer Focus” alanında birinciliğe layık gördü.