2015 Faaliyetlerimiz

2015
Faaliyetlerimiz

Üstün Teknolojimizle Hep İleriye

Entegre şebekemizle geleceğe hazırız!

2015 yılı içerisinde gerçekleştirilen yatırım ve çalışmalarla mobil ve sabit şebekelerimizi, yaygın fiber altyapımızın da gücüyle birbirine daha da yakınlaştırdık. Hem temel şebeke hem de erişim altyapılarımızdaki yakınsama (convergence) vizyonumuzla rekabette teknolojik liderliğimizi korurken müşterilerimize sunduğumuz servislerimizin kalitesini ve hizmet seviyelerini daha da yukarı taşıdık.

Entegre şebekemizin imkânları sayesinde müşterilerimize yenilikçi servisleri, cazip iş modelleri ile sunabilir hale geldik; bir kurumsal müşterimizin dijital dönüşümünü gerçekleştirmesi için gerekli tüm telekom çözümlerinin tek noktadan temini mümkün olabildi. Ortak şebeke yönetimi ile yatırım ve işletim maliyetlerinde önemli optimizasyonlar yaparak operasyonumuzu daha verimli hale getirdik.

4.5G’NİN EN HIZLISI TURKCELL!

26 Ağustos 2015’te yapılan spektrum ihalesinde 172,4 MHz toplam bant genişliği alarak ihalede en geniş spektrumu kazanan operatör olduk. Bu ihale ile Turkcell, toplam 234,4 MHz spektruma ulaşarak toplam spektrumun %43’üne sahip oldu. Yeni spektrumlar teknoloji bağımsız olup 2G, 3G, 4.5G ve ileride gelecek olan 5G şebekelerinde kullanılabilecek.

Spektrum ihalesi ile 13 yıllık yetkilendirme alan Turkcell, 1 Nisan 2016’da 4.5G hizmetini müşterilerine vermeye başlayacak. Sahip olduğumuz spektrum ile lansmanda müşterilerimize 375 Mbps'e varan hız deneyimi sağlayabilen tek operatör olacağız ve teknolojinin gelişmesine göre, önümüzdeki dönemlerde 1 Gbps ve üstü hızları müşterilerimize sunarak her zaman rakiplerimize göre en hızlı operatör olacağız. 800 MHz’de aldığımız 2x10 MHz ile hızlı bir şekilde, geniş alanda ve bina içlerinde kapsama sağlayacağız.

İhalede 1800 MHz’de en büyük paket olan C1 paketini aldık ve 29,8 MHz sahibi olduk. Dünyada 4.5G’de en yaygın kullanılan spektrum olan 1800 MHz, hem kapsama hem de kapasite olarak en verimli ve terminal desteği de en yaygın spektrumdur. 2100 MHz’de ise 2x10 MHz daha satın alarak bu spektrumda hem 3G’de hem de 4.5G’de kullanabileceğimiz en yüksek bant genişliğine sahip olduk. 2600 MHz FDD ve TDD spektrumlarımızı özellikle ek kapasite ihtiyaçlarında ve yüksek hız deneyimi için hot spot ve bina içlerinde kullanabileceğiz.

En iyi 4.5G hizmeti için altyapı hazırlıklarımızı hızlandırdık.

Müşterilerimize en iyi 4.5G hizmetini sunabilmek için 2015 yılında şebekemizde yoğun hazırlıklar yaptık. 4.5G baz istasyonları kurulumları için sahalarımızın altyapısını hazırladık ve kurulumlara başladık.

Mobil ara taşıyıcı şebekemizde 4.5G hazırlıklarına devam ediyoruz. Fiber altyapımızın gücünü ve üstünlüğünü kullanarak mobil ara taşıyıcı şebekemizi 10G kapasiteye çıkarıyoruz. Bu sayede 4.5G’de frekans üstünlüğümüzü kullanarak 5 taşıyıcı birleştirme ile 1000+ Mbps hızlara çıkılmasını destekleyecek altyapıyı sağlayacağız.

4.5G’de katma değerli servisler için gerekli olan ve gelecekte ihtiyaçlarımızı da karşılayacak şekilde bir altyapı kuruyoruz. Temel şebeke altyapımızı 4.5G ile uyumlu hale getirdik. Kurduğumuz 4.5G deneme şebekeleri ile en uygun teknolojileri ve ürünleri belirledik.

Yeni Nesil HLR / HSS yapısına geçtik, 4.5G HSS hazırlığımızı tamamladık.

Müşterilerimizin servis profilleri konumlandığı, servisin müşteriye sağlanması noktasında onay mekanizması olan HLR yapımız, yeni nesil NG HLR / HSS yapısı ile yenilendi. Yeni yapıda müşteri bilgileri hem 2G/3G hem de 4.5G için ortak platforma konumlandı.

Bu sayede şebeke verimliliği, operasyon kolaylığı ve yüksek servis sürekliliği elde edildi. Bu kritik dönüşüm işini ülkemizde ilk gerçekleştiren operatör Turkcell oldu. Ortak platform kullanmak bize 4.5G’deki bütünleşik ve zenginleştirilmiş servislerin müşterilerimize sunulması anlamında hız ve esneklik sağlayacak.

Turkcell’liler yurt dışında LTE/LTE-A deneyimi yaşıyor.

2015’te yurt dışına giden müşterilerimizin 4G şebekelerinden faydalanabilmesi için gerekli hazırlıkları yaparak Turkcell’lilerin yurt dışında 4G hızında iletişim kurmasını sağladık.

2015 itibarıyla Turkcell’liler 52 ülkede 70 operatörde yurt dışında LTE/ LTE-Advanced teknolojisini kullanabiliyorlar.

“Zenginleştirilmiş VoLTE” servisini Türkiye’de ilk defa Turkcell test etti.

2015’te 4.5G üzerinden yepyeni bir arama deneyimi sunan “Enriched VoLTE” teknolojisini Türkiye’de ilk test eden operatör olduk. Ericsson’la gerçekleştirdiğimiz testlerde, VoLTE’deki kristal ses kalitesi ve anında çağrı kurma yetenekleri dışında arama ile eşzamanlı ekran görüntüsü üzerinde çizim yapabilme, mesaj, fotoğraf ve konum ekleyerek aramayı başlatabilme, HD görüntülü konferans araması gerçekleştirebilme gibi zenginleştirmiş servisleri başarı ile gösterdik.

4.5G teknolojilerinden LAA’yı dünyada ilk test eden operatörlerden biri yine Turkcell oldu.

4.5G’deki Taşıyıcı Birleştirme tekniği ile lisanslı ve lisanssız bantları aynı anda kullanan LAA (License Assisted Access) teknolojisini de dünyada ilk kez test eden operatörler arasına katıldık. 3GPP Release 13 ile standartlaşması tamamlanacak olan LAA, önümüzdeki yıllarda cihaz ve şebeke desteğinin hazır olması ile 4.5G şebekelerinde öncelikle small cell’lerde kullanılması bekleniyor.

5G’DE DE LİDER TURKCELL!

Huawei, Aselsan ve Ericsson'la 5G anlaşmaları yaparak 5G’de de liderliğimizi ortaya koyduk. Özellikle Türkiye’de 5G Ar-Ge faaliyetlerini desteklemek için aktif rol alıyoruz. Uluslararası arenada ise NGMN ve GSMA'nın 5G çalışmalarına katılıyoruz.

Huawei ile 5G teknolojileri üzerinde ortak çalışma, araştırma ve geliştirmeye yönelik işbirliği için karşılıklı bir mutabakat anlaşması imzaladık. İmzalanan anlaşma kapsamında stratejik ortaklığımızı bir üst aşamaya taşırken, özellikle 5G teknolojilerinin araştırılması ve geliştirilmesine yönelik gelecekteki işbirliğini artıracak imkânları belirleme konusunda da önemli bir adım atmış olduk.

Aselsan ile birlikte Türkiye’nin 5G teknolojisinde üretici ülke haline getirilmesini hedefliyoruz. Bu plan doğrultusunda 5G yol haritası üzerinde çalışacak, uluslararası standartlaşma süreçlerine birlikte katılım sağlayacak ve geliştirilecek ürünlerle hem yerel hem de uluslararası pazarda ticari başarı için ortak çaba sarf edeceğiz.

Ericsson işbirliğiyle ise 5G kullanım, gereksinim ve uygulama senaryoları konusunda ortak anlayış geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu işbirliğinin, farklı sektörden kurumsal müşterilerimizin ve tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerinin üzerine eğilmemizi kolaylaştıracağına inanıyoruz.

ALTYAPI YATIRIMLARIMIZ

Transmisyon altyapımızla dünyada öncü telekom oyuncuları arasında yer alıyoruz.

Radyolink altyapımıza “Full Outdoor” ürünleri entegre eden dünyadaki birkaç operatörden biri olarak hem teknolojiyi kullanmada öncülüğümüzü gösterdik, hem de enerji sarfiyatımızı düşürdük. 2011'de İstanbul metro şebekesinde hayata geçirilen dünyanın ilk yön ve dalga boyundan bağımsız ticari WSON (wavelength switched optical network) uygulamasını 2015 yılında tüm şebekemizde uygulanabilir kıldık.

Sabit şebeke mevcut fiber altyapısını 2,5 katı bir hıza çıkabilecek terabit kapasiteli DWDM teknolojilerini başarıyla test edip bu teknolojilere uyumlu altyapıların kurulması ve yaygınlaşması için gerekli yatırımları yapıyoruz. Mevcut sabit şebekemizde en güncel sistemleri kullanıyoruz ve gelecekte kullanılacak teknolojiler için şimdiden hazırız

Altyapımızda iyileştirmelerle müşteri memnuniyetini artırdık.

Transparent Internet Caching (TIC) altyapımızı mobil internet trafiğimizi de kapsayacak şekilde yaygınlaştırarak yıllık operasyonel gider tasarrufu sağlarken, trafiğimizin %18’inin daha yakın olan bu altyapıdan taşınmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini artırdık.

3G şebeke kapsamamızı artırmak için altyapı yenileme çalışmalarına başladık.

26 Ağustos’ta yapılan frekans ihalesi, Turkcell’e 3G şebekesinin kapasitesini artırma imkanı sundu. 2100 MHz’de elde edilen ilave 2 taşıyıcı ile 3G’deki bant genişliğimiz, 2x20 MHz’den 2x30 MHz’ye çıkmış oldu. İleriye dönük teknoloji evrimine göre bu frekansları başka teknolojiler için de kullanabileceğiz.

3G şebekesinin kapsamasını daha da artırmak için, şebeke altyapımızı UMTS 900 servisi verebilecek şekilde yenileme çalışmalarına başladık.

Fiber altyapımız 35 bin kilometreyi aştı.

2015 sonunda fiber internet hizmetimizle 15 şehirde 2,4 milyon haneye ulaştık. Fiber altyapımız ise 35.269 km'ye ulaştı.

Bu yıl Eskişehir ili de Turkcell fiber internet ile tanıştı. Turkcell olarak Eskişehir’deki müşterilerimize Türkiye’deki ortalama internet hızının 10 katını sunuyoruz. Çalışmalar tamamlandığında Eskişehir’de 110 binden fazla haneye fiber interneti ulaştırmayı hedefliyoruz.

Baz istasyonlarımızı da fiber altyapımız ile bağlıyoruz. Bu sayede müşterilerimize en hızlı ve kaliteli mobil genişbant deneyimi yaşatmaya devam edeceğimizin ve 4.5G için de şebekemizin hazır olduğunun güvencesini veriyoruz.

Transmisyon kapasitemizi 13,5 Tbps üzerine çıkardık.

Transmisyon omurgamızda taşınan trafik miktarını, bir önceki yıla göre %58 artırarak 13,5 Tbps’ın üzerine çıkardık. Mobil ve sabit servislerimizdeki artan veri trafiği talebini karşılamak ve müşterilerimize yüksek performanslı erişim hizmeti sağlayabilmek için ana omurgamızda yaptığımız genişleme ve optimizasyon projelerimizle, 10G tabanlı transmisyon altyapımızı, 100G tabanlı altyapılar ile büyüttük ve Edirne’den Şırnak’a kadar ulaştırdık.

CGNAT (Operatör Sınıfı Şebeke Adres Çeviricisi) altyapımıza yaptığımız yatırımlarla, CGN üzerinden hizmet alan sabit şebeke müşteri hacmimizi %36 artırdık ve kullanılan Gerçek (Public) IP oranını %70 seviyesinden %57 seviyesine düşürdük. Bu sayede limitli sayıdaki IPv4 kaynağımızı daha verimli kullanır hale geldik.

İnternet altyapımızı güçlendirerek ülkenin ve bölgenin büyük oyuncusu olma yolunda önemli adımlar attık.

Son beş yılda yaklaşık 500 kat artırarak 2 Tbps’ye çıkardığımız yurt dışı çıkış kapasitemizle birlikte, özellikle Ortadoğu bölgesinde artan internet talebini karşılamada önemli bir rol üstleniyor ve yeni küresel operatörlerin ve yatırımcıların Türkiye pazarına girişini destekliyoruz. Aynı zamanda stratejik işbirliklerimizle Ortadoğu ve Kafkaslar’daki operatörlerin ve müşterilerimizin İstanbul’dan hızlı ve kaliteli şekilde dünyanın en büyük operatörlerine ulaşmasını sağlıyoruz.

Bununla beraber Avrupa’nın önemli altyapı ve kapasite sağlayıcı operatörleriyle yaptığımız iş ortaklıkları sayesinde güzergah çeşitliliği oluşturuyor, Türkiye’nin ve bölge ülkelerinin ‘kesintisiz internet‘ deneyimi yaşamasına katkı sağlıyoruz.

Yurtdışı çıkış kapasitemizde yaptığımız bu sürekli artış, Türkiye’yi bölgenin internet üssü, İstanbul’u internetin başkentlerinden biri haline getirme vizyonumuza sunduğu katkı açısından büyük önem taşırken ulusal büyük oyuncuların ve içerik sahiplerinin internet çıkışlarını bu yüksek kapasite üzerinden sağlayarak içeriklerini yurtiçinde barındırmalarını teşvik ediyor.

Bu trafik büyüklüğümüz ile, yeni küresel operatörlerin ve yatırımcıların Türkiye pazarına girmesini ve bu trafiğin yarattığı ekonomiye dahil olarak pazarın daha da büyümesine katkıda bulunmalarını teşvik ediyoruz.

Operasyonel sürekliliğe önem veriyoruz.

Terminal Server projesi ile felaket anında kendi şebekemiz üzerinde erişimini yitirdiğimiz cihazlara erişim sağlayabilir hale geliyoruz. Çoklu fiber veya ekipman arızası gibi durumlarda POP’larda ekipmanların izole kalmasını engellemek ve operasyonel sürekliği sağlamak için Turkcell şebeke kaynaklarını kullanmayan, alternatif kanallardan (ADSL, 3G) ilgili ekipmanlara, konsol arayüzü veya mevcut NMS sistemlerinden erişebilmek için Turkcell NDC, Main ve Midi POP noktaları kapsamında Terminal Server projesini başlattık.

YENİ ÜRÜNLER; YENİ ÇÖZÜMLER

Yerli ürüne tam destek.

Turkcell yerli ürün ve projelere, pek çok alanda tam destek vermeye devam etmektedir. Gerek baz istasyonu, gerek anten ve transport çözümleri, gerekse altyapı ürünleri konusunda, yerli üreticilerle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yerli baz istasyonu (ULAK) projesinde Mart 2014 tarihinde Turkcell-SSM arasından imzalanan mutabakat anlaşması ile başlayan çalışmalarda, en tecrübeli Turkcell mühendisleri ile projeye destek vermekteyiz. 2015 yılında mobil şebeke işletim tecrübemizi aktararak, laboratuvar ve test ortamları sağlayarak, ürünün teknik gelişmesine önemli katkıda bulunduk. Turkcell olarak her zaman belirttiğimiz gibi bu projedeki amacımız, sadece Türkiye pazarında değil, bölgesel hatta küresel ve rekabetçi bir ürün olarak 4.5G yerli baz istasyonunun mobil iletişim pazarında yer edinmesine katkı sağlamaktır.

“Akıllı Santral” servisimiz ile müşterilerimize santral hizmeti sunuyoruz.

Sabit ses altyapımızın IMS (IP Multimedia Subsystem) olması ile birlikte, dünya trendleriyle paralel olarak hızlı iletişim servisleri sunabiliyoruz. Bu servislerin başında bu yıl satışı başlayan “Akıllı Santral” servisimiz yer alıyor. Bu servis sayesinde kurumsal müşterilerimizin yatırım yapmalarına gerek olmadan şebeke üzerinden santral hizmeti verilebiliyoruz.

Bütünleşik iletişim (Unified Communications) servislerimiz arasında yer alan Akıllı Santral servisini, PC & mobil cihazlarda verilen soft client servisiyle zenginleştirerek mobilite özelliği ile birlikte müşterilerimize sunuyoruz.

Önümüzdeki dönemde video-konferans, WebRTC gibi servislerle de yeni nesil servisleri hızlı bir şekilde hayata geçirmeye devam edeceğiz.

Small cell ile yaratıcı çözümler geliştirdik.

Küçük Erişim Noktası olarak konumlandırılan Femto çözümleri ile müşterilerimize lokasyon bazlı servis sunabilmek için ürün ve şebeke altyapılarını hazır duruma getirdik. Bu sayede Femto servis alanına giren bir 3G abonesine bilgilendirme yapılabiliyoruz.

Zirai meteorolojik gözlem istasyonlarının kurulumunu gerçekleştirdik.

T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yürütülen tarımda verimliliğin artırılmasını ve çiftçinin kazancının desteklenmesini hedefleyen TARBİL (Tarımsal İzleme ve Bilgi Sistemi) projesini, İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte yürütüyoruz. Proje kapsamında tarım alanlarına zirai meteorolojik gözlem istasyonlarının kurulumu ve bakımını, iştirakimiz olan Global Tower yapıyor.

Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi telsiz altyapısını kuruyoruz.

Aselsan’ın Jandarma Genel Komutanlığı için kaliteli ses haberleşmesi, elektronik posta alışverişi, dosya paylaşımı, intranet erişimi, emniyetli ve süratli veri aktarımı, suç ve suçlu sorgulaması gibi imkânlar sağlayan “Jandarma Entegre Muhabere ve Bilgi Sistemi (JEMUS)” projesini gerçekleştiriyoruz. Proje dâhilinde, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde telsiz altyapı sistemi kurulum çalışmalarını da Global Tower yapıyor.

“Kurumsal Wi-Fi” servisimizi müşterilerimiz, ekipman yatırımı yapmadan kullanabiliyor.

Kurumsal müşterilerimizin kendi müşterilerine vermek istediği kablosuz internet hizmeti için “Kurumsal Wi-Fi” servisimizin tanıtımını yaptık. Kurumsal müşterilerimize ekipman yatırımı yapmadan, 7/24 servislerini yöneten ve regülasyon yükümlülüklerini yerine getirdiğimiz anahtar teslim bir servis sunuyoruz.

ÇEVREYE DUYARLI YAKLAŞIMLARIMIZ

Türkiye’de ISO 14064 – Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması belgesini alan ilk telekom operatörü olduk.

2015 yılında, gönüllü ve bağımsız sera gazı projelerinin yönetim standardı olan ISO 14064 Belgesi’ni almaya hak kazandık. Turkcell olarak sera gazı standartlarıyla ilgili tüm sorumlulukları yerine getirdik ve Türkiye’de ISO 14064 – Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması Belgesi’ni alan ilk telekom operatörü olduk. İklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve yarattığı yeni fırsatlar konusunda çalışıyor, bu çalışmaları stratejik planlarımızın bir parçası haline getiriyoruz.

2015 yılında 80,2 milyon kilovat saat daha az enerji tükettik

Enerji verimlilik çalışmalarıyla karbon ayak izimizi azaltıyoruz.

Şebekemizde kullandığımız yeni nesil enerji verimli ekipmanlar ve enerji tasarruf uygulamalarıyla karbon ayak izimizi azaltmak amacıyla yatırımlara devam ediyoruz. Bu kapsamda yapılan başlıca çalışmalar ise aşağıdaki gibidir:

  • Ürün seçiminde enerji verimi yüksek tercihlerle 18 bin 222 sahada inverterli klima kullanımı ile yıllık 43 milyon 700 bin kilovat saatlik,
  • 10 bin 311 sahada yüksek verimli güç kaynakları kullanımı ile 13 milyon 150 bin kilovat saatlik,
  • 11 bin 348 sahada pasif soğutma cihazı kullanılmasıyla yıllık 7 milyon 313 bin kilovat saatlik,
  • 700 sahada yerli üretilmiş dış mekân kabinlerin kullanımıyla yıllık 400 bin kilovat saatlik,
  • Güç kaynakları modül sayısı optimizasyonu ile yıllık 3 milyon kilovat saatlik,
  • Yalnız 2015 yılında 1.707 sahada yapılan ekipman modernizasyonları sayesinde yıllık 6 milyon kilovat saatlik,
  • Yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanılmasıyla yıllık 355 bin kilovat saatlik,
  • Binaların enerji altyapılarında yapılan iyileştirme çalışmalarıyla yıllık 1 milyon 300 bin kilovat saatlik,
  • Binaların aydınlatma ve mekanik sistemlerinin revizyonu çalışmalarıyla yıllık 5 milyon kilovat saatlik

olmak üzere yılda yaklaşık 80 milyon 218 bin kilovat saat daha az enerji tüketerek 29 bin 700 hanenin bir yıllık enerji tüketimi kadar enerji tasarrufu sağlıyoruz.