Yaşamları İyileştirmek İçin El Ele

Türkiye’nin Turkcell’i olarak hayallere giden yolda ilerliyoruz.

Türkiye’nin Turkcell’i olarak kurulduğumuz günden bu yana eğitim, kültür-sanat, spor gibi farklı alanlarda gerçekleştirdiğimiz projelerle topluma olan sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.

Ülkemize en iyisini yapmak için var gücümüzle çalışıyor, dokunduğumuz hayatları teknolojimizle iyileştiriyoruz. Bir çocuğun hayallerine giden yolda köprü olduğumuzda mutlu oluyoruz. Engellerle dolu dünyalara ışık tuttuğumuzda bizim de günümüz aydınlanıyor. Eğitimde eşitlik sağlamak için çalışarak, toplumumuza geleceğe umutla bakan bireyler kazandırdığımız zaman rahat bir nefes alıyoruz. Sporcularımıza, geleceğin dehalarına, hünerli kadınlarımıza el verdiğimizde kendimizi iyi hissediyoruz. Sanata, bilime ve girişimcilere verdiğimiz desteğin meyvelerini gördüğümüzde ülkemiz için faydalı olmanın kıvancını yaşıyoruz.

Çünkü biz Türkiye’nin Turkcell’iyiz. Bu yüzden de var olduğumuz sürece, topluma olan sorumluluğumuzu farklı alanlarda yerine getirmeye tüm içtenliğimizle ve gayretimizle devam edeceğiz.

ENGEL TANIMAYANLAR

Turkcell ailesi olarak ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimi için toplumun her kesiminin fırsat eşitliğine sahip olmasını önemsiyor ve bunu gerçekleştirmek için somut adımlar atıyoruz. Bu vizyon doğrultusunda, engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları hayatın içine daha fazla katmak için “Engel Tanımayanlar” çatısı altında birçok farklı alanda çözümler sunuyoruz.

Turkcell Grubu'nda 500 engelli vatandaşımızı istihdam ediyoruz.

Turkcell Grup Şirketlerimizde ve Turkcell Çağrı Merkezleri bünyesinde 500 engelli vatandaşımızı istihdam ediyoruz. Turkcell Global Bilgi Van-Erciş Çağrı Merkezlerimizde çalışanlarımızın %50’sini engelli personelimiz oluşturuyor.

Engelsiz Eğitim Programımızla engelli çocuklarımızın gelişimlerine destek oluyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte, özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklarımızın toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak için yeni bir projeye imza attık. Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocukların yetkinliklerini artırmak ve toplumsal yaşama katılımlarını sağlamak amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde “Engelsiz Eğitim Programı” ile istihdama ve engelli öğrencilerin eğitimine yönelik gelişimlerine destek oluyoruz. Bu programla engelli öğrencilerin özel eğitim aldıkları 80 okulda, meslek atölyeleri ve teknoloji sınıfları oluşturmayı planlıyoruz. 2015 yılında hedeflediğimiz 10 okulu tamamladık. Hedefimiz 2 yıl içerisinde 10 bin öğrenciye ulaşmak.

Proje kapsamında görme engellilere özel 15 okulda ve işitme engellilere özel 20 okulda “Teknoloji” ve “Bilişim Teknolojileri” sınıfları kurarak öğrencilerin istihdama yönelik gelişimlerinin desteklenmesi ve teknoloji eğitimi ile gelişim fırsatları yaratılmasını sağlayacağız. Buna ek olarak, 45 adet Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu’nda kurulacak meslek atölyelerinde, engelli öğrencileri okul sonrası iş hayatına hazırlayacağız. İşitme engelli gençlerin grafik tasarım, bilgisayar teknolojileri ve benzeri alanlarda istihdam edilebilir hale gelmesine destek vermek amacıyla, bilişim teknolojileri sınıfları kuracağız. Görme engelli öğrenciler için kurulacak teknoloji sınıflarında bu öğrencilere özel geliştirilmiş cihazlarla bilgiye erişimlerini ve teknolojinin sağladığı fayda ile kişisel ve mesleki gelişimlerini kolaylaştıracağız.

Görme engelli okullarında okuyan öğrencilere ayrıca “Turkcell – YGA Görme Engelliler Liderlik Programı”nı sunuyoruz. Rol model engelli liderlerin yetiştirildiği programın birinci basamağı olan keşfetme sürecinde, orta öğretimde okuyan 50 görme engelli öğrenci 10 haftalık eğitim programına katılıyor. Programı üstün başarıyla tamamlayan 25 görme engelli öğrenci 5 günlük Liderlik Kampı’na katılıyor. Yoğun bir eğitim programını kapsayan kampta öğrenciler rol model liderlerin konuşmalarını dinleyerek ilham alırken, katıldıkları proje çalışmalarıyla da ‘birlikte başarmayı’ yaşayarak öğreniyor. Atölyelerde 10 hafta boyunca yetiştirilen adaylar arasından seçilen yıldızlar rol model liderden birebir koçluk alıyor.

Engelli vatandaşlarımızın hayatın içinde daha çok yer alması için farklı alanlarda çalışmalar yapıyoruz.

Engelli vatandaşlarımızın hayatın içinde daha çok yer alması için farklı alanlarda yaptığımız çalışmalara spor alanında Görme Engelli Spor Federasyonu işbirlikleri ile devam ediyoruz. 2013 yılında başladığımız Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelli Spor Federasyonu işbirliği ile Görme Engelli Futbol Milli Takımı’na ana sponsorluk ve görme engelli futbol ligi olan Turkcell Sesi Görenler Ligi’ne isim sponsorluğu desteğimizi sürdürüyoruz.

Diğer yandan, katılımcılara görme engellilerin dünyasını günlük hayattan kesitlerle deneyimleten ve bugüne kadar 32 ülke ve 135 şehirde, 8 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan “Karanlıkta Diyalog” sergisi, Turkcell’in desteğiyle bir taraftan içeriğini zenginleştirirken diğer taraftan sergide çalışan görme engelli rehberlerle engelli istihdamına katkı sağlıyor. Turkcell’in iş ortaklığı ile sergi alanına yeni eklenen bölümler, görme engeline ilişkin farklı deneyimlerin yolunu açıyor.

Engelli vatandaşlarımız “Turkcell Hayal Ortağım” servisi ile Türkiye ve dünyadan tüm güncel haberleri, köşe yazarlarını, dünya klasiklerinden kişisel eğitime ve masallara kadar binlerce kitabı; astroloji, döviz kuru, hava durumu, GollerCepte gibi bilgi servislerini; sosyal hayata entegrasyonları için vazgeçilmez olan birçok eğitimi sesli ve ücretsiz olarak dinleyebiliyorlar.

Turkcell Hayal Ortağım servisine eklediğimiz “Cepten Sesli Betimleme” hizmeti, dünyada ilk kez bir mobil uygulama üzerinden sunuluyor. Filmlerde diyalogsuz sahnelerin ayrıntılarıyla anlatıldığı “Cepten Sesli Betimleme” sayesinde görme engelliler, vizyon filmlerini herhangi bir sinema izleyicisi ile aynı keyfi alarak izleyebiliyorlar.

Turkcell Akademi bünyesinde “Engelsiz Akademi” bölümü ile işitme engelliler için teknolojiden kişisel gelişime, iş dünyasından liderliğe, inovasyondan girişimciliğe kadar pek çok alanda işaret dili ve altyazıyla eğitimler yer alıyor. Turkcell Akademi ve İşitme Engelliler Federasyonu işbirliğiyle “Türk İşaret Dili” eğitimlerini de sunmaya devam ediyor. Görme engelliler için de ayrıca eklenen iOS-Android eğitimleriyle görme engelli bireyler akıllı telefon kullanmayı öğrenebiliyorlar.

GELECEĞİ YAZANLAR

Yazılım ekonomisinden Türkiye’nin de hak edeceği payı alabilmesine katkı sağlama isteğiyle “Ekosisteme nasıl değer yaratabiliriz?” sorusundan yola çıkarak hayata geçirdiğimiz “Geleceği Yazanlar” projesinin ikinci yılını geri bıraktık.

İki yılda altmış bine yakın gencimize bilişim alanında eğitim, gelişim ve istihdam imkânı yarattık.

Projenin hedefini gençlere yazılım alanında yeterlilik kazandırmak, girişimciliğin desteklenmesi ve yenilikçi fikirlerin tüm Türkiye için bir kazanıma dönüşmesi olarak belirledik. Bu felsefe ışığında bilişim sektöründeki potansiyeli, entegre teknoloji ve iletişim hizmetlerindeki gücümüzle buluşturarak daha fazla eğitim, gelişim ve istihdam fırsatı yaratan projemizle 100 binlere ulaşıyoruz.

Proje kapsamında, Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı uygulama geliştirme platformuna iki yılda, Türkiye başta olmak üzere, Kırgızistan, Polonya, Romanya, Çin, Afganistan, Gana gibi pek çok farklı ülkeden üyeler katıldı. Bu üyelerle birlikte, projenin “gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr” platformundan 60 bine yakın kişi faydalandı. Platform üzerinden eğitim alan gençler Android, iOS, Windows Phone gibi mobil işletim sistemlerinde ve web programlama alanında yazılımlar geliştirebiliyor. Sadece eğitim değil, uçtan uça projeden faydalananların kendi ayakları üzerinde durması amacıyla proje 3 aşamalı olarak gençlerimizin ve çocuklarımızın yaşamlarını iyileştirirken toplumun faydasına olacak çıktılar üretmeye devam ediyor.

Gençlerimizi yazılım alanındaki güncel bilgiler ile buluşturmak için online eğitimler dışında Türkiye’nin 81 ilinde 101 üniversitesinde 6 bin 500’ü aşkın öğrenci ile yüz yüze paylaşım toplantıları gerçekleştirdik.

Proje kapsamında çocuklarımızın teknolojiyi tüketmeleri için değil, üretmeleri için de harekete geçtik. Yüz yüze ve online eğitimler ile kendi uygulamalarını üretmelerine destek olduk.

Destek ile üretim aşamasında, mentorlarımız ile projeden faydalananlar arasında köprüler kurduk. Üretilen bu uygulamalar ile sağlık, eğitim, finans gibi birçok alanda uygulamanın çıkması için katılımcıları yüreklendirdik.

Eğitim ve üretim ile gelişen her katılımcıyı, üretim ile başarı için sektörün önde gelen kurum ve sivil toplum kuruluşları ile buluşturduk ve geleceğin yazılımcılarını bugünün istihdam elçileri olarak konumlandırdık. Türkiye’nin yükselen potansiyeline katkı sağlamak için 11 bin başarı belgeli geliştiriciyi sektöre kazandırdık.

Gençlerimizin ve çocuklarımızın üreteceği yazılımlarla daha da iyi bir gelecek olacağına inanıyor ve geleceği teknolojinin geliştirici ve iyileştirici gücüyle kurmak için var gücümüzle çalışıyoruz.

EKONOMİYE KADIN GÜCÜ

“Ekonomiye Kadın Gücü” projesini, Türkiye’deki sayısal ve fırsat eşitliği uçurumunu azaltarak kadınların ekonomiye daha fazla katkı sağlamaları için, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle hayata geçirdik. 3. yılını geride bırakan projede hayallerindeki işi yapmak isteyen 69 ilde 70 bin kadın girişimcimizin ekonomiye katılmaları ve kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için mikro kredi desteği sağladık. 3 yılda 1 milyon TL’yi aşan kredi desteğiyle, girişimci kadınlarımızın aileleriyle birlikte 300 bin kişinin hayatına dokunduk.

Projede girişimci kadınlarımızın ürünleri, yoğun ziyaretçi trafiğine sahip www.n11.com ile yaptığımız işbirliği sonucu açılan Turkcell El Emeği Mağazası’nda vitrine çıkarak milyonların beğenisine sunuluyor.

KARDELENLER

15 yılda 30 bin kız öğrenciye 100 bini aşkın burs verdik.

Bugüne kadar 100 bini aşkın burs verdiğimiz ve 30 bin kız öğrenciye ulaştığımız Kardelenler Projesi’nin 15. yılında da kız çocuklarının eğitimine destek vermeye devam ediyoruz. Mart 2010’da Birleşmiş Milletler tarafından ‘örnek’ proje olarak dünyaya tanıtılan proje kapsamında binlerce Kardelenimiz lise ve üniversite eğitimlerini tamamlayarak meslek hayatına atıldı.

Proje kapsamında liseli, üniversiteli ve engelli kız öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz.

SPONSORLUKLAR

Türk sporunun gelişimine katkılarımız devam ediyor.

Yıllardır Türk sporunun gelişmesi, Türk sporcularının ve Milli Takımları’nın ulusal ve uluslararası arenada övgüyle anılması için öncü çalışmalarımıza, 2015 yılında da takım sponsorlarında basketbol ve futbol, bireysel sporlarda ise atletizm ve yüzme branşlarına sağladığımız desteklerle devam ediyoruz.

Futbol ve Basketbol

2002’de “Resmi İletişim Sponsoru” olarak başladığımız A Milli Futbol Takımımızın sponsorluğuna 2005’ten bu yana “Ana Sponsor” olarak devam ediyoruz. Euro 2016 elemelerini başarıyla geçen A millilerimiz 2016’da Fransa’da gerçekleşecek Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etmeye hak kazandılar. Millilerimizi önümüzdeki üç yıl daha desteklemeye devam edeceğiz.

Türkiye’de futbolun en büyük destekçisi olarak bu yıl futbol sponsorluklarımıza “Spor Toto Süper Lig Resmi İletişim Sponsorluğu”nu ve Ağustos ayında gerçekleşen Türkiye Profesyonel Futbolcular Derneği tarafından düzenlenen “PFD Futbol Ödülleri Sponsorluğu”nu da ekledik. Futbola desteğimiz 2016’da da artarak devam edecek. 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda ülkemizi temsil eden Basketbol Milli Takımımızı 2002’den beri sponsor olarak desteklemeye devam ediyoruz.

Görme Engelli Milli Takımı ve Lig Sponsorluğu

Engelli vatandaşlarımızın hayatın içinde yer alması için farklı alanlarda yaptığımız çalışmalara spor alanında Görme Engelli Spor Federasyonu işbirlikleri ile devam ediyoruz. 2013 yılında başladığımız Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Görme Engelli Spor Federasyonu işbirliği ile Görme Engelli Futbol Milli Takımı’na “Ana Sponsor” olarak ve görme engelli futbol ligi olan “Turkcell Sesi Görenler Ligi”ne İsim Sponsorluğu ile desteğimizi sürdürüyoruz.

Görme Engelli Futbol Milli Takımımız, İngiltere’de düzenlenen 2015 Avrupa Şampiyonası’nda rakiplerini mağlup ederek Avrupa Şampiyonluğu’nu kazandı. Millilerimiz aynı zamanda bu şampiyonlukla 2016 Rio Olimpiyatları’na da doğrudan katılmaya hak kazandılar.

Yüzme ve Atletizm

Amatör sporlara en büyük desteği veriyoruz.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı himayesinde, 2013 yılında hayat verdiğimiz Yüzme ve Atletizm Performans projelerine, 2020 yılına kadar toplam 28 milyon TL yatırım yapmayı planladık. Bu plan dâhilinde, Türkiye’de bugüne kadar amatör sporlara yapılan en büyük desteği veriyoruz.

Uluslararası arenada Türk sporunun başarısı ve 200 bin lisanslı sporcu hedefiyle yola çıkan projenin her aşamasında aktif olarak yer alıyoruz. Yönetim, sporcu seçimi ve gelişim yöntemleri ile kurumsal gelişim danışmanlığına kadar uzanan birçok proje unsurunda, Atletizm ve Yüzme Federasyonları ile birlikte çalışıyoruz. 2016 ve 2020 Yaz Olimpiyat Oyunları’na başarılı milli atlet ve yüzücüler yetiştirmenin yanı sıra, sürdürülebilir başarı için çalışan, kurumsal yapısı güçlü federasyonlar yaratmayı ve bu sporları tabana yaymayı hedefliyoruz. Desteğimizle, her yıl daha fazla kişiye değerek Türkiye’de sporun başarısı için çalışıyoruz.

Kültür ve Sanat

Turkcell olarak kültür ve sanatı Türkiye’nin en önemli değerlerinden biri olarak görüyoruz. Bu değeri desteklemek ve yüceltmek için 2012 yılından bu yana Türkiye’nin ilk çağdaş ve modern sanat müzesi İstanbul Modern’in İletişim ve Teknoloji Sponsoru olmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda İstanbul Modern’e özel çözüm ve uygulamalar geliştirdik, sanatseverlerin hayatını kolaylaştıracak QR kod ve NFC teknolojileri ile konuşan etiketlerimizi hayata geçirdik. Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk Beacon uyumlu müze uygulamasını gerçekleştirdik.

2014’te Sakıp Sabancı Müzesi’ne İletişim ve Teknoloji sponsoru olduk. “Biletim Cepte” servisi ile müze ziyaretçilerine bilet alımı ve müze girişinde kolaylıklar sağlıyoruz. Türkiye’de ilk defa 0-36 ay arası çocuklarla ailelerinin birlikte müze ziyareti yapabileceği eğitim programları tasarladık.

Yaşamı iyileştiren ve kolaylaştıran teknolojimizi müzelere entegre ederek kültür ve sanata desteğimizi devam ettireceğiz.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÇALIŞMALARI

Karbon Saydamlık Projesi’nden Turkcell’e büyük ödül.

İklim değişikliği konusundaki farkındalığı çok önceden benimsemiş bir şirket olarak iklim değişikliğinin neden olduğu riskler ve yarattığı yeni fırsatlar konusunda çalıştık ve bu çalışmaları stratejik planlarımızın bir parçası haline getirdik. CDP Türkiye’yi (Carbon Disclosure Project - Karbon Saydamlık Projesi) ilk kez 2013 yılında yanıtladık; 2014 yılı için hazırladığımız daha kapsamlı raporu da kamuoyuyla paylaştık.

Yaptığımız verimlilik çalışmalarıyla 2013 yılından bu yana sağladığımız elektrik tasarrufu ile Kapsam 2 salınımlarında yaklaşık %5 azaltım elde ettik. Salınım azaltım projeleri arasında özellikle baz istasyonlarında kullanılan enerjinin yönetimi ile ilgili yapılan iyileştirmeler ve yenilikçi uygulamalarla elektrik tüketimini azaltarak baz istasyonlarında verimlilik sağladık. Günün farklı zaman dilimlerinde değişkenlik gösteren enerji ihtiyaçları bulunan baz istasyonlarına, Turkcell güç koruyucu algoritmalar geliştirerek enerji yönetim sistemi kurduk. Böylece baz istasyonlarında 3 bin 837 ton sera gazı salınım azaltımı sağladık.

Enerji verimliliği projelerimiz ile 2014 yılında 7.287 ton CO2 azaltımı sağladık. Bu değer yaklaşık 3.5 milyon kg değerinde kömür yanmasının önlenmesine veya yaklaşık bin hanenin 1 yıllık elektrik kullanımına eş değer kabul ediliyor. (kaynak: http://www.epa.gov/cleanenergy/energy-resources/calculator.html#results)

CDP platformunu kullanarak iklim değişikliği stratejilerini açıklayan şirketlerin yer aldığı “Carbon Disclosure Leadership Index” içindeki şirketler arasında en yüksek puanları aldık ve 2015 yılında endeksin en üst %10’luk grubuna dahil olan 5 şirketten biri olduk. Bu kapsamda, “CDP 2015 Turkey Climate Disclosure Leadership” ödülü almaya hak kazandık.

GSM sektöründe bir ilk: “ISO 14064 Belgesi”

Sosyal, ekonomik ve çevresel etki alanlardaki insan ve fayda odaklı, uluslararası standartlara bağlı çalışmalarımızla, çevre dostu şirket olduğumuzu kanıtladık. Sera gazı standartlarıyla ilgili tüm sorumluluklarımızı yerine getirerek Türkiye’de “ISO 14064 - Kurumsal Sera Gazı Emisyonlarının Hesaplanması ve Raporlanması” belgesini alan Türkiye’deki ilk telekom operatörü olduk. Sera gazı salınımlarını belirlemesi, izlemesi, raporlaması ve azaltımı konularında tutarlılık ve şeffaflık göstermemiz, şirkette sera gazı yönetimi stratejileri geliştirilmesi ve uygulanması, gelecek için planlar oluşturulması gibi çalışmalarımız bağımsız denetçi kuruluşlar tarafından doğrulandı. Böylelikle, ISO 14064 belgesini almaya hak kazandık.

BİST Sürdürülebilirlik Endeksi

Sektördeki konumumuzun verdiği sorumlulukla, çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında sürdürülebilirliği ilke ediniyoruz. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, şirketlere iyileştirme yapmak ve yeni hedefler belirlemek için bir performans değerlendirme aracı sağlıyor. Endeks şirketlerin kurumsal şeffaflık ve hesap verebilirlikleri ile sürdürülebilirlik konularına ilişkin risk yönetim becerilerini geliştirme fırsatı da sunuyor. Turkcell olarak BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nin seçim kriterlerini karşılayan uygulamalarımızla 2014 ve 2015 yıllarında listedeki yerimizi aldık.