Kredi Derecelendirme Notları

3 büyük kredi derecelendirme şirketi tarafından “yatırım yapılabilir” seviyede değerlendirilen tek Türk şirketi!

2015 yılında Turkcell, Eurobond ihracına ve uluslararası bankalar ile kredi anlaşmalarına imza atarak finansallarını güçlendirmeye devam etti. Bilanço yapısının dengeli gelişiminin ve uluslararası piyasaların Turkcell’e güveninin en büyük göstergesi ise Turkcell’in dünyanın önde gelen 3 büyük kredi derecelendirme kuruluşundan da “yatırım yapılabilir” notu alması oldu. Turkcell, 3 şirketten yatırım yapılabilir notu alan tek Türk şirketi oldu. Turkcell bonosu da, şirket notunu yansıtır biçimde her üç derecelendirme kuruluşundan “yatırım yapılabilir” seviyesinde değerlendirildi.

STANDARD & POOR’S

Standard & Poor’s, Eylül 2015’te gerçekleştirdiği değerlendirmesinde, Turkcell’in “BB+” olan uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan “BBB-”ye yükseltti, görünümünü “durağan” olarak belirledi.

Not artışına neden olarak, Turkcell’in kurumsal yönetişim alanında gösterdiği iyileşme, etkin işleyen ve karar alabilen Yönetim Kurulu yapısı ve net olarak ortaya koyduğu uzun vadeli finansal hedeflerini gösterdi. Turkcell’in öncü konumunu ve kârlılığını, üstün şebekesi, güçlü spektrum erişimi ve marka gücü ile koruyacağı değerlendirmesinde bulundu.

MOODY'S

Eylül 2015’te kurumsal kredi notuna ilişkin değerlendirmesinde Moody’s, Turkcell’in “Ba1” olan uzun vadeli kredi notunu, yatırım yapılabilir seviye olan “Baa3”e yükseltti; görünümünü “negatif” olarak belirledi.

Not artışına neden olarak, Turkcell’in pazardaki güçlü konumuna ve iyileşen kurumsal yönetişimine ek olarak güçlü finansal durumunu ve likidite pozisyonunu gösterdi.

FITCH

Fitch Eylül 2015’te gerçekleştirdiği değerlendirmesinde, Turkcell’in uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviye olan “BBB-”, görünümünü ise “durağan” olarak belirledi.

Fitch, değerlendirmesine gerekçe olarak Turkcell’in Türkiye mobil pazarındaki güçlü konumunu, büyümekte olan sabit operasyonlarını ve güçlü finansal performansını gösterdi.

  S&P MOODY'S FITCH
  Görünüm Not Görünüm Not Görünüm Not
Son Güncelleme Eylül 2015 Eylül 2015 Eylül 2015
Yerel Para Durağan BBB- Negatif Baa3 Durağan BBB-
UV Yabancı Para Durağan BBB- Negatif Baa3 Durağan BBB-