Yönetim Kurulu

AHMET AKÇA

AHMET AKÇA

Yönetim Kurulu Başkanı ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi*

Ahmet Akça SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 1980-1988 yılları arasında cam ve gıda sektörlerinde Dış Ticaret Müdürü olarak görev aldı. 1988’de Uluslararası bir Dış Ticaret Şirketinde üstlendiği Genel Müdürlük görevini 1992 yılına kadar sürdürdü. Daha sonra kendi işini kurdu ve halen bu işi yürütmektedir. Ahmet Akça, lojistik hizmetleri veren Akça Lojistik Hizmetleri ve Ticaret A.Ş’nin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ocak 2010’da Bezmialem Vakıf Üniversitesi’nin kuruluşunda Mütevelli Heyeti üyesi olarak yer alan Akça, Kasım 2011’den bu yana aynı üniversitede Mütevelli Heyeti Başkanı olarak görev yapmaktadır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Matematik ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde eğitimine bir süre devam eden Akça, Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi bölümünden mezun olmuştur.

ATİLLA KOÇ

ATİLLA KOÇ

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi*

Atilla Koç SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. İçişleri Bakanlığı’nda Bakanlık Müşavirliği, Konya Emniyet Müdürlüğü görevlerinden sonra, sırasıyla Ulubey, Nusaybin, Bayındır’da Kaymakam olarak çalıştı. Siirt ve Giresun’da Vali olarak görev yaptı. Başbakanlık Müsteşarlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği ve Merkez Valiliği görevlerinde bulundu. Daha sonra TBMM 22. ve 23. Dönem AKP Aydın milletvekilliği, 59. Hükümet’te Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini yürüttü. Koç, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun olmuştur.

MEHMET HİLMİ GÜLER

MEHMET HİLMİ GÜLER

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi*

Mehmet Hilmi Güler SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Türk Uçak Sanayii’nde (TUSAŞ) Proje Mühendisi ve Grup Başkanı, TÜBİTAK’ta Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Etibank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı, Başbakanlık Başmüşaviri, ERDEMİR ve İGDAŞ’ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Aza olarak görev yaptı. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Enerji ve Tabiî Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünü bitiren Güler, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitede tamamlamıştır.

MEHMET BOSTAN

MEHMET BOSTAN

Yönetim Kurulu Üyesi**

Mehmet Bostan SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 2014 yılından bu yana Turkcell Global Bilgi Yönetim Kurulu Başkanı ve 2015 yılından bu yana Turkcell Global Ödeme Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir. Önceki çalışma hayatında BNP Ak Dresdner Bank A.Ş’de Pazarlama Müdürü, TSKB’de Müdür, Dresdner Bank AG’de Türkiye Baş Temsilciliği, Güneş Sigorta’da Genel Müdür Yardımcısı görevlerini üstlendi. 2010 yılından bu yana Vakıf Emeklilik Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Mehmet Bostan aynı zamanda Emeklilik Gözetim Merkezi’nin ve Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu üyesidir. İstanbul Üniversitesi, İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümü mezunu olan Bostan, Bilgi Üniversitesi’nden de MBA derecesi almıştır.

BEKİR PAKDEMİRLİ

BEKİR PAKDEMİRLİ

Yönetim Kurulu Üyesi**

Bekir Pakdemirli SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atanmıştır. Sayın Pakdemirli, son 10 yılda çok uluslu bir şirketin Ortadoğu Bölge Müdürü, İzmir’de bir seramik firması ve halka açık bir gıda firmasının Genel Müdürlük görevlerini üstlenmiştir. Halen McCain firmasının İş Geliştirme Müdürlüğünü yürütmekte olup, şirketlere yönetim, finans, verimlilik ve yeniden yapılanma danışmanlığı vermektedir. Pakdemirli, Tarkem – Tarihi Kemeraltı A.Ş Yönetim Kurulu üyeliğinin yanında, Anadolu Otizm Vakfı Mütevelli üyeliğini ve Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği’nin üyeliğini sürdürmektedir. Ege TV’de haftalık ekonomi programı yapan Bekir Pakdemirli, aynı zamanda amatör kaptan, amatör pilot ve amatör telsizcidir. Kendisi Bilkent Üniversitesi, İşletme Fakültesi’ndeki Lisans eğitiminin ardından Başkent Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Halen Celal Bayar Üniversitesi İktisat bölümünde doktora yapmaktadır.

JAN ERIK RUDBERG

JAN ERIK RUDBERG

Yönetim Kurulu Üyesi***

Jan Erik Rudberg SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Rudberg halen Kcell JSC şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı (Bağımsız Direktör) ve Hogia AB şirketinde Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmaktadır. Sayın Rudberg 2010 yılından beri PJSC Megafon şirketinde ise Yönetim Kurulu Üyeliği (Bağımsız Direktör) yapmaktadır. Rudberg, 1994-2003 yılları arasında Telia AB şirketinde birçok farklı yöneticilik pozisyonunda bulundu. Daha önce Tele2 AB'de Genel Müdür, Nordbanken AB’de Genel Müdür Yardımcılığı, Enator AB ve Ericsson Information Systems Sweden AB şirketlerinde CEO görevini ve IBM’de çeşitli yöneticilik görevlerini üstlenmiş olan Rudberg, Gothenburg Ekonomi Üniversitesi Ekonomi ve İşletme Fakültesi bölümünden mezun olmuştur.

ERIK BELFRAGE

ERIK BELFRAGE

Yönetim Kurulu Üyesi***

Erik Belfrage SPK kararı ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. Sayın Belfrage, 1970 ve 1980’lerde Cenevre, Washington, Bükreş, Beyrut ve Paris’te İsveç diplomatı olarak çalıştı. Erik Belfrage, 1987’den beri SEB’de Genel Müdür Yardımcılığı, Dr. Peter Wallenberg’in danışmanlığı, Investor AB Jacob Wallenberg ve SEB Marcus Wallenberg şirketleri yönetim kurulu başkanlarının danışmanlığı görevini yürütmektedir. 2012 yılında İskandinav şirketlere danışmanlık veren Consilio International AB adlı bir danışmanlık şirketi kurmuş olup yönetim kurulu başkanlığını yapmaktadır. Erik Belfrage, çeşitli kurul ve komisyonların yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmektedir. Belfrage, Stockholm Ekonomi Üniversitesi’nden MBA derecesi almıştır.

* 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 17. maddesinin ikinci fıkrası uyarınca SPK tarafından 11 Mart 2013 tarihli karar ile bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak atanmışlardır. ** 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 128. maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi hükmü uyarınca SPK tarafından 15 Ağustos 2013 tarihli karar ile bağımsızlık kriterlerini sağlayan yönetim kurulu üyeleri olarak atanmışlardır. *** 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 128. maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi hükmü uyarınca SPK tarafından 13 Eylül 2013 tarihli karar ile bağımsızlık kriterlerini sağlayan yönetim kurulu üyeleri olarak atanmışlardır.